Pieci mīti par krūtīm

29.10.2024.

Šajā rakstā mēģināsim kliedēt piecus mītus, kas ir populāri daļā sabiedrības. Ir svarīgi veicināt izpratni par krūšu veselību  un krūts vēža profilaksi. Ne vienmēr krūtīs sataustītie veidojumi ir ļaundabīgi, viesbiežāk tās  ir cistas, fibroadenomas vai citas labdabīgas pārmaiņas. “Zelta likums”  jebkuru šaubu gadījumā ir doties pie ārsta, kurš profesionāli novērtēs situāciju un ieteiks labāko risinājumu. 

  1. mīts – Krūts vēzis vienmēr ir sāpīgs bumbulītis

Ir svarīgi katru mēnesi veikt krūšu pašizmeklēšanu. Tas jādara no piektās līdz desmitajai cikla dienai (tās skaita no pirmās menstruācijas dienas). Izmantojot plaukstas, ir jāiztausta abas krūtis un paduses. Var brīvi izvēlēties tās kustības, kas vairāk patīk — spirālveida kustības, sākot no krūtsgala, vertikālas vai horizontālas kustības. Ļoti svarīgi ir pārbaudīt visus krūšu apgabalus.

Ja sataustāt tādu  kā “zirnīti” vai “ķirsīti”, kas var būt gan sāpīgs, gan arī nesāpīgs, jādodas pie ārsta. Lielākoties krūts vēzis sākotnējās stadijās nav sāpīgs. Lai arī visbiežāk pirmais krūts vēža simptoms ir nesāpīgs bumbulītis krūtī vai padusē, ne visas krūts vēža formas saistāmas ar bumbulīšu veidošanos. Reizēm arī sāpes krūtīs var būt saistītas ar  citiem iemesliem, piemēram, hormonālām izmaiņām.

Pašizmeklēšanās laikā ir svarīgi savas krūtis apskatīt spogulī un novērtēt, vai krūts āda un krūts areolas ir bez izmaiņām – vai nav ne apsārtuma, ne tūskas, ne krūtsgala, ne krūts ādas ievilkumu.

Jāpievērš uzmanība tam, vai ir izdalījumi no krūtsgala. To var pārbaudīt uz apakšveļas vai arī maigi paspiežot krūtsgalu. Ja pamanāt izdalījumus no krūtsgala, īpaši ja tie ir sarkani, vai ievērojat krūts ādas vai areolas izmaiņas, tūsku, apsārtumu vai nedzīstošas čūliņas, nekavējoties piesakieties konsultācijai pie ķirurga – mamologa.

  1. mīts  – Mamogrāfijas starojums ir kaitīgs

Mamogrāfija ir krūts rentgens, kas ļauj atklāt krūts vēzi ļoti agrīnā stadijā pirms tā simptomu parādīšanās. Mamogrāfijas laikā krūtis tiek saspiestas starp divām plāksnēm. Mamogrāfiju, tāpat kā pašizmeklēšanos, iesaka veikt no piektās līdz desmitajai cikla dienai.

Starojums, ko saņemam mamogrāfijas laikā, ir ļoti niecīgs, bet ieguvums var būt dzīvības vērts. Mamogramas attēlos parādās, tā saucamie, mikrokalcināti jeb sīki sakaļķojumi dziedzeru audos. Šie kalcināti var liecināt gan par sākotnējām izmaiņām dziedzeru audos, gan arī par ļaundabīgu audzēju, kas sācis attīstīties. Ārsts, izanalizējot sakaļķojumu izplatību, formu un citas nianses, var atklāt audzēju pavisam agrīnā stadijā. 

Pirms mamogrāfijas iesaka nelietot krēmus vai dezodorantus krūšu rajonā, jo tie var saturēt sīkas, cietas daļiņas, kas var traucēt mamogrāfijas attēlu interpretācijai.

3.mīts – Man tuviem radiniekiem nav bijis vēzis, tāpēc esmu pasargāta

Krūts vēža saslimšanas risks patiešām ir lielāks tām sievietēm, kurām  vairāki ģimenes locekļi ir slimojuši ar krūts vai olnīcu vēzi. Tomēr, lai arī ģimenes anamnēzei ir nozīme, lielākajai daļa sieviešu (ap 85%), kurām diagnosticēts krūts vēzis, tuvi radinieki nav slimojuši ar krūts vēzi.

Līdzīgi ir arī ar uzskatiem, ka man tas nedraud, jo man nav liekā svara, ēdu veselīgi, sportoju. Protams dzīvesveids ietekmē mūsu pašsajūtu un rada priekšnoteikumus labai veselībai, bet tas mūs 100% nepasargā no saslimšanas.

  1. mīts – Krūšu operācijas un implanti var veicināt saslimšanu

Nav respektablu pierādījumu, ka krūšu operācijas un implanti palielina risku saslimt ar krūts vēzi. Tomēr pēc operācijām var būt palielināta rētaudu veidošanās un implanti var apgrūtināt attēlu iegūšanu mamogrāfijas laikā.

Jāuzsver, ka krūšu rekonstruktīvās  operācijas pēc lielākas ķirurģiskas iejaukšanās vai krūts mastektomijas, var sievietei ievērojami uzlabot fizisko un psihisko veselību, kā arī mazināt emocionālos pārdzīvojumus.

Krūšu rekonstrukciju var veikt ar dažādām metodēm.  Galvenokārt rekonstrukcijas tiek veiktas ar implantu palīdzību vai izmantojot pašas pacientes audus. Ir gadījumi, kad abas metodes tiek kombinētas, lai sasniegtu vislabāko estētisko rezultātu. Turklāt mūsdienās ir iespējams vienlaikus veikt krūts vēža un krūts rekonstrukcijas operāciju. Labā prakse ir pirms onkoloģiskās procedūras izrunāt arī tālākos  plānus par krūts atjaunošanas iespējām. 

  1. mīts – Krūts vēzis ir tikai sievietēm

Lai gan daudz daudz retāk, krūts vēzis var attīstīties arī vīriešiem, jo arī viņiem  ir krūšu audi. Protams vīriešiem netiek veikta mamogrāfija, bet arī viņiem jāpievērš uzmanība tam, vai nav kādu pārmaiņu krūšu audos.

Ir svarīgi laikus pamanīt izmaiņas, jo prakse liecina, ka vīriešiem krūts vēzis tiek atklāts tikai otrajā vai pat trešajā stadijā.

Nobeigumā gribam atgādināt, ka krūts vēzis ir nāvējošākais vēža tips sievietēm Eiropā un arī Latvijā. Statistika liecina, ka 2023. gadā no krūts vēža priekšlaicīgi mirušas 411 sievietes.

Aicinām ikvienu pievērst īpašu uzmanību krūšu veselībai un agrīnai diagnosticēšanai. Klīnikas “Baltijas Ķirurģijas centrs” ķirurgi-mamologi ir gatavi sniegt palīdzību.

Piesakieties konsultācijai šeit:

E-pasts: klientiem@kirurgi.lv

Tālrunis: +37126002570

Ārstniecības iestādes kods: 10001471