Vēdera sienas trūces operācija

Vēdera sienas trūce rodas vēdera sienas audu bojājuma gadījumā. Trūces gadījumā vēdera dobuma iekšējie orgāni izspiežas caur vēderplēvi un vēdera priekšējās sienas muskuļiem. Operācijas laikā tiek slēgts vēdera sienas defekts, samazinot trūces simptomus un novēršot sarežģījumu veidošanās risku. Atkarībā no trūces lieluma un atrašanās vietas operāciju var veikt arī laparoskopiski.

Vēdera sienas trūces simptomi

Vēdera sienas trūci var izraisīt dažādi faktori, tostarp, grūtniecība, liela fiziskā slodze un smagumu celšana, muskuļu vājums, aptaukošanās un paaugstināts asinsspiediens. Vēdera sienas trūcei ir raksturīgi tādi simptomi kā izspiedums vai pietūkums vēderā, jutīguma sajūta izspieduma apvidū, un sāpes, kas pastiprinās pie asām kustībām, tostarp klepošanas vai šķaudīšanas. Trūcei ir raksturīgas izmaiņas vēdera izejā, tostarp, aizcietējums vai caureja. Var būt arī slikta dūša vai vemšana.

Kā tiek veikta vēdera sienas trūces operācija?

Operācija parasti aizņem nepilnu stundu, un tā tiek veikta vispārējā anestēzijā. Operācijas laikā ķirurgs veic griezienu vēdera priekšējā sienā virs veidojuma un trūces maisa saturu ievieto atpakaļ vēdera dobumā. Operācijas laikā visbiežāk nav nepieciešams atvērt vēdera dobumu. Vēdera sienas defektu slēdz, izmantojot sintētisku protēzi. Tā stiprina vēdera sienas bojājumu, neiestiepjot audus, un samazina atkārtotas trūces veidošanās risku. Brūce tiek slēgta ar kosmētisku šuvi.

Laparoskopiskā trūces operācija

Konsultācijas laikā ķirurgs novērtēs, vai ir iespējams vēdera trūces operāciju veikt laparoskopiski. Laparoskopiskās operācijas laikā viena lielāka grieziena vietā tiek veikti vairāki mazi iegriezumi. Laparoskopiskā operācija, salīdzinājumā ar tradicionālo vaļējo operāciju ir nedaudz ilgāka, taču tā mazāk traumē audus, ievērojami samazina sāpes pēcoperācijas laikā un nodrošina ātrāku atveseļošanās procesu. Nelielie iegriezumi nodrošina arī estētiskāku rezultātu, veidojot mazākas rētas.

Laparoskopiska pēcoperācijas trūces plastika

Vēdera sienas trūce mēdz izveidoties arī pēc iepriekš vēdera dobumā veiktas operācijas. Rētaudi, kas pēc operācijas klāj vēdera sienu, to vājina, un var veidoties trūce. Ja jums ir agrāk veikta vēdera dobuma operācija un rētas apvidū sataustāt veidojumu, par to nekavējoties nepieciešams konsultēties ar ārstu, jo pēcoperācijas trūces gadījumā sarežģījumu risks ir ļoti augsts. Lai novērstu sarežģījumu risku, ķirurgs laparoskopiskas operācijas laikā izgriež rētaudus un trūces maisa saturu ievieto atpakaļ vēdera dobumā. Vēdera sienas defektu slēdz ar sintētisku protēzi.

Pēcoperācijas periods

Pēcoperācijas periods ir atkarīgs no operācijas norises, tostarp trūces lieluma un atrašanās vietas, un vispārējā veselības stāvokļa. Par gaidāmo atveseļošanās procesu mūsu ķirurgs jums izstāstīs konsultācijas laikā.

Pēc operācijas jums būs nepieciešams uzturēties stacionārā dažas diennaktis. Jau pirmajā pēcoperācijas dienā jūs drīkstēsiet celties kājās un staigāt patstāvīgi, pamazām atsākot ikdienas aktivitātes. Pēc operācijas nav īpašu diētas ierobežojumu, taču ir ieteicams palielināt šķiedrvielu apjomu uzturā un izvairīties no produktiem, kas pūš vēderu.

Ir ieteicams ievērot 1-2 nedēļu ilgu miera režīmu. Pēc operācijas 2 nedēļas ir jāizvairās no iešanas pirtī un vannā. 3-4 mēnešus ir nepieciešams atturēties no smagas fiziskas slodzes un nedrīkst celt smagumus, kas lielāki par 5 kg. Pēc ārsta norādījuma ikdienā ir jānēsā koriģējošā pēcoperācijas josta.

Kā sagatavoties vēdera sienas trūces operācijai?

Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Pierakstoties operācijai, ārsts izstāstīs, kā tai sagatavoties, un atbildēs uz visiem jautājumiem. Pirms operācijas jums var būt nepieciešama anesteziologa konsultācija un vairāki izmeklējumi, piemēram, asins analīzes, vēdera dobuma datortomogrāfija, plaušu rentgens un elektrokardiogramma. Konkrētos izmeklējumus jums nozīmēs mūsu ķirurgs konsultācijas laikā.

Veselības apdrošināšanas atlīdzības saņemšanas kārtība

1. Pakalpojuma saņemšana

Saņem medicīnisko pakalpojumu Baltijas Ķirurģijas centrā

2. Norēķināšanās par pakalpojumu

Norēķinies par pakalpojumu ar saviem līdzekļiem

3. Pieteikuma iesniegšana

Iesniedz atlīdzības pieteikumu apdrošinātājam, pievienojot pakalpojuma čeku

4. Atlīdzības saņemšana

Saņem atlīdzību uz savu bankas kontu

Biežāk uzdotie jautājumi

Pieteikties vizītei

Pierakstieties konsultācijai vai operācijai pie Baltijas Ķirurģijas centra speciālistiem, izvēloties sev ērtāko pieejamo laiku.