Apendektomija

Apendektomija ir operācija, ko veic, lai izņemtu iekaisušo aklās zarnas tārpveida piedēkli apendicīta gadījumā. Apendektomiju veic gan kā vaļēju operāciju, gan laparaskopiski. Izvēli nosaka ķirurgs atkarībā no katra pacienta individuālās situācijas.

Apendicīta pazīmes

Apendicītu visbiežāk izraisa baktēriju radīts tārpveida piedēkļa nosprostojums. Apendicīta gadījumā ir svarīgi nekavēties ar operācijas veikšanu, jo, neārstētam iekaisumam attīstoties, notiek piedēkļa plīsums, kas var izraisīt komplikācijas. Apendicītam ir raksturīgas spēcīgas sāpes vēderā. Sākumā tās var būt nabas rajonā, taču vēlāk lokalizējas labajā pusē vēdera lejasdaļā. Sāpes pastiprinās staigājot, klepojot un veicot straujas kustības. Iespējama nelaba dūša un vemšana, apetītes zudums. Apendicīta gadījumā var būt arī aizcietējumi vai šķidra vēdera izeja un vēdera pūšanās, kā arī neliels drudzis, kas pakāpeniski pieaug.

Vaļēja apendektomija

Vaļēju apendektomijas operāciju biežāk izvēlas izteikti iekaisuša vai plīsuša aklās zarnas piedēkļa gadījumā. Operācija tiek veikta vispārējā anestēzijā un ilgst aptuveni 1 stundu. Ķirurgs var izvēlēties veikt vaļēju apendektomiju arī tad, ja pacientam iepriekš ir veiktas citas operācijas vēdera dobumā. Vaļējas operācijas laikā ķirurgs veic iegriezienu vēdera lejasdaļā labajā pusē, un caur to izņem tārpveida piedēkli.

Laparaskopiskā apendektomija

Laparaskopiskā apendektomija tiek veikta vispārējā anestēzijā un ilgst aptuveni 1 stundu. Tās laikā tiek veikti trīs nelieli iegriezieni vēdera priekšējā sienā, caur kuriem ievieto kameru un ķirurģiskos instrumentus. Kamera ļauj ārstam operācijas laikā precīzi vizualizēt iekaisušā zarnas tārpveida priekēkļa audus un tam apkārt esošās struktūras. Laparaskopiskā operācija, salīdzinājumā ar tradicionālo vaļējo operāciju, mazāk traumē audus, ievērojami samazina sāpes pēcoperācijas laikā un nodrošina ātrāku atveseļošanās procesu. Nelielie iegriezumi nodrošina arī estētiskāku rezultātu, veidojot mazākas rētas.

Pēcoperācijas periods

Pēcoperācijas periods ir atkarīgs no operācijas norises un vispārējā veselības stāvokļa. Jau pirmajā pēcoperācijas dienā jūs drīkstēsiet celties kājās un staigāt patstāvīgi, pamazām atsākot ikdienas aktivitātes. Par gaidāmo atveseļošanās procesu mūsu ķirurgs jums izstāstīs konsultācijas laikā.

Pirmajās pēcoperācijas dienās visbiežāk jūtamas sāpes griezienu vietās, tās tiek mazinātas ar pretsāpju līdzekļiem. Šajā laikā arī ieteicams saudzējošs un viegli sagremojams uzturs, ko nozīmē ārsts.

Pēc operācijas 4 nedēļas jāizvairās no iešanas pirtī un vannā. Šajā laika periodā nedrīkst veikt intensīvus fiziskos vingrinājumus un celt smagumus, kas lielāki par 5 kg.

Kā sagatavoties operācijai?

Pirms apendektomijas ieteicams vismaz 6 stundas neēst, šķidrumu lietot ir atļauts. Pierakstoties operācijai, ārsts izstāstīs, kā tai sagatavoties, un atbildēs uz visiem jautājumiem. Pirms operācijas ķirurgs jūs izjautās par jūsu veselību, tostarp par citām saslimšanām un alerģijām, lietotajiem medikamentiem, un iepriekšējām operācijām.

Veselības apdrošināšanas atlīdzības saņemšanas kārtība

1. Pakalpojuma saņemšana

Saņem medicīnisko pakalpojumu Baltijas Ķirurģijas centrā

2. Norēķināšanās par pakalpojumu

Norēķinies par pakalpojumu ar saviem līdzekļiem

3. Pieteikuma iesniegšana

Iesniedz atlīdzības pieteikumu apdrošinātājam, pievienojot pakalpojuma čeku

4. Atlīdzības saņemšana

Saņem atlīdzību uz savu bankas kontu

Biežāk uzdotie jautājumi

Pieteikties vizītei

Pierakstieties konsultācijai vai operācijai pie Baltijas Ķirurģijas centra speciālistiem, izvēloties sev ērtāko pieejamo laiku.