Laparaskopiskā operācija trūces gadījumā
05.12.2024.
Trūces ir diezgan izplatīta problēma, it īpaši, vīriešiem, kuri ikdienā nodarbojas ar dažādu smagumu celšanu. Trūces veidojas organisma vājākajās vietās, lielākoties tur, kur ir paplašinātas vēdera sienas spraugas. Šī patoloģija var veidoties arī citās ķermeņa daļās – augšstilbos, sēklinieku maisiņos.
Trūce ir iekšējo orgānu vai dziļo audu izspiešanās, kas dažkārt saskatāma pat ar neapbruņotu aci. Vājo vietu, pa kuru ārā izspiežas iekšējie orgāni, sauc par trūces vārtiem. Savukārt izvelvētais veidojums ir trūces maiss, kurā var nonāk, piemēram, tuvumā esošie vēdera dobuma orgāni: tievā vai resnā zarna, urīnpūslis, kuņģis, taukplēve u.c.
Neliela izmēra trūces vai tādas, kas atrodas dziļāk organismā, var būt nemanāmas, bet lielākās ir sataustāmas un pamanāmas. Tās palielinās, piepūšot vēderu vai klepojot. Trūces rada arī trulas, velkošas sāpes. Dažreiz izkritušie orgāni vai audi paši atgriežas savā īstajā vietā, bet reizēm tie iesprūst, un tad veidojas akūts stāvoklis. Ja tiek kavēta iespiesto orgānu apasiņošana, tad audi pakāpeniski iet bojā. Šo procesu pavada sāpes, slikta dūša, vemšana, vēdera aizcietējumi un pūšanās, nespēks, paātrināts pulss.
Vislabākā – laparoskopiskā operācija
Trūču gadījumā zāles nepalīdz. Vienīgā iespēja ir operācija. Turklāt operēt vēlams laikus, jo tad to var izdarīt saudzīgāk un atlabšana ir daudz vieglāka un ātrāka. Ja trūce iesprūst, tas jau ir neatliekams gadījums. Šādos gadījumos nevar izvēlēties operācijas metodi, jo tad svarīgākais ir glābt dzīvību, kā arī ir daudz augstāks iespējamo sarežģījumu risks.
Trūces var būt primāras, atkārtotas un pēcoperācijas. Vieglāk ir tikt galā ar primārajām trūcēm.
Laparoskopiska trūces operācija ir modernākais trūču ārstēšanas veids pasaulē. Šim minimāli invazīvajam ārstēšanas paņēmienam ir neapšaubāmas priekšrocības salīdzinājumā ar standarta ārstēšanas metodēm.
Operācija ir saudzējoša, jo tiek izdarīti daži nelieli iegriezumi, kas var sasniegt tikai vienu centimetru. Caur tiem vēdera priekšējā sienā tiek ievadīti darba instrumenti un miniatūra videokamera, kas projicē attēlu uz datora monitora. Operējot laparoskopiski, ķirurga instrumentiem brīvi jāpiekļūst nepieciešamajiem orgāniem, tāpēc jābūt labai redzamībai. Tā kā vēdera dobums nedrīkst būt saplacis, to pirms operācijas piepilda ar ogļskābo gāzi.
Operācijas gaitā ķirurgs atslāņo vēdera plēvi, ievelk trūces maisu atpakaļ vēdera dobumā un ar speciālu tīkliņu, skavām vai bioloģisko līmi nostiprina vēdera sienu. Līdz ar to mīkstie audi tiek minimāli traumēti, rētas ir nelielas, ar laiku tās kļūst nemanāmas, ir īss pēcoperācijas periods.
Turklāt novērojumi liecina, ka pēc laparoskopiskās operācijas trūces tajā pašā vietā gandrīz nekad vairs neatkārtojas.
Operāciju veic vispārējā narkozē, tās ilgums atkarīgs no trūces lieluma un lokalizācijas. Parasti operācija vidēji ilgst aptuveni stundu. Pēc laparoskopiskās operācijas pacients tajā pat dienā var celties kājās un dažkārt jau pirmās dienas vakarā vai otrās dienas rītā var doties mājās.
Pirmajās dienās var būt nelielas sāpēs, pēc nedēļas tiek noņemti apsēji un pēc divām nedēļām jau var atgriezties ierastajā dzīves ritmā, pakāpeniski palielinot slodzi. No smagas fiziskas slodzes jāatturas vismaz divus mēnešus.
Salīdzinājumam, pie tradicionālās vaļējās operācijas, atveseļošanās ir divreiz ilgāka, turklāt paliek lielākas rētas, kurās var veidoties pēcoperāciju trūces.
Izmantojiet izdevību
Pirms trūces operācijas ir jāierodas uz konsultāciju. Tās laikā ārsts izstāstīs, kā sagatavoties operācijai, un atbildēs uz visiem jautājumiem. Var būt nepieciešama anesteziologa konsultācija un vairāki izmeklējumi, piemēram, asins analīzes, plaušu rentgens un elektrokardiogramma, kurus nozīmēs ķirurgs konsultācijas laikā.
Klīnikā “Baltijas Ķirurģijas centrs” pacientus konsultē ļoti pieredzējuši ķirurgi Andrejs Brikuns un Jeļena Pogodina.