Kā saglabāt rezultātu pēc bariatriskās operācijas

06.01.2025.

Pēc bariatriskās operācijas sākas atveseļošanās un pielāgošanās jaunajai dzīvei. Pirmajās dienās, kamēr atrodaties slimnīcā, palīdzīgu roku sniegs ārsti un aprūpes personāls. Pēc tam sekmīga svara samazināšana un saglabāšana ilgtermiņā, kā arī dzīves kvalitātes uzlabošana lielā mērā ir atkarīga no katra paša. Cilvēkam nāksies mainīt savus uztura paradumus, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kā arī saglabāt psiholoģisko noturību.

 

Pielāgošanās jauniem uztura paradumiem 

 

Pirmajās dienās pēc bariatriskās operācijas ir atļauts tikai šķidrs uzturs. Pēc tam var pāriet uz pusšķidru maltīti, tad uz mīkstu uzturu un visbeidzot uz parastas konsistences pārtiku. Atgriešanās pie ierastā uztura notiek aptuveni sešu mēnešu laikā. Tomēr vēlams izvērtēt ierastos uztura ieradumus un aizstāt tos ar veselīga uztura pamatprincipiem:

 

Tas nozīmē, ka pamata ēdienreizēs ceturtdaļa uz šķīvja aizņem liesi olbaltumvielu avoti – liesa gaļa, zivis, pākšaugi, piena produkti. Pusi šķīvja atvēliet dārzeņiem, bet vēl vienu ceturto daļu saliktajiem ogļhidrātiem – kartupeļiem, griķiem, rīsiem, pilngraudu pastai. Ņemiet vērā, ka liesi, olbaltumvielām bagāti produkti, ir ļoti svarīga uztura sastāvdaļa, jo tie palīdz veidot un atjaunot muskuļus, kā arī ilgāku laiku saglabā sāta sajūtu.

Ikvienam ir veselīgi atteikties no ātrajām uzkodām, kurās parasti ir daudz sāls, cukura, tauku un garšas pastiprinātāju. Vēlams plānot savas ēdienreizes aptuveni nedēļai un, ejot uz veikalu, sagatavot sarakstu, kurus produktus nepieciešams iegādāties. Ir daudz samērā vienkāršu un ātri pagatavojamu ēdienu recepšu. Izvairieties no produktu cepšanas vai fritēšanas. Labākas metodes ir vārīšana, sautēšana vai tvaicēšana. Turklāt var arī pagatavot nedaudz vairāk ēdiena un daļu no tā ievietot pārtikas kastītēs, tās uzglabājot saldētavā vai ledusskapī. Tad pa rokai vienmēr būs veselīgs ēdiens.

Jau pirmajās dienās/nedēļās pēc bariatriskās operācijas pacienti tiek mācīti ēst lēnām, visu rūpīgi sakošļājot. Tas būtu jāievēro ikvienam indivīdam, jo lēnāks ēšanas process ļauj laikus pamanīt, ka iestājas sāts. Ātri ēdot, ir vieglāk pārēsties un rodas smaguma sajūta kuņģī. Pēc bariatriskās operācijas, kad organisms nespēj vienā reizē uzņemt lielu daudzumu pārtikas, ir ļoti svarīgi ēst mazākiem kumosiem, ēdienu kārtīgi sakošļājot. Speciālisti iesaka trīs līdz sešas ēdienreizes dienā.

Dienā vēlams uzņemt vismaz 1,5-2 litrus ūdens, taču jādzer lēni un neliels šķidruma daudzums vienā reizē. Ir svarīgi nodrošināt organismam pietiekamu ūdens daudzumu jeb hidratāciju, lai nodrošinātu tam metabolisma procesus. Dehidratācija var radīt nopietnas veselības problēmas un veicināt vairāku hronisku slimību rašanos. Ūdens trūkums negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, nieres, ādu, garīgās spējas, mutes veselību. Ūdenim ir ļoti svarīga loma arī organisma vielmaiņas procesos.

 

Fiziskās aktivitātes katru dienu 

 

Saprātīgas fiziskās aktivitātes ir tas brīnumlīdzeklis, kas palīdz gan atlabšanas laikā, gan arī atgriežoties ierastajā dzīves ritmā. Nav noteikti katru dienu jāiet uz sporta zāli. Ikviens var izvēlēties to, kas tīkamāks. Der pastaigas, peldēšana, dejošana, joga, aerobika, riteņbraukšana vai sporta spēles. Pie fiziskām aktivitātēm iederas arī dārza darbi un ikdienas saimniecības darbi, kas prasa fizisku piepūli.

 

Ļoti svarīgi, lai fiziskās aktivitātes būtu atbilstošas katra spējām, ņemot vērā dzimumu, vecumu un veselības stāvokli. Nevajag iedomāties, ka pietiek ar atsevišķiem, bet ilgstošiem pasākumiem, piemēram, vairāku stundu pārgājienu nedēļas nogalē. Svarīgi ir būt aktīvam katru dienu vismaz 30 minūtes.

 

Fiziskās aktivitātes ir tās, kas palīdz uzturēt normālu ķermeņa svaru, uzlabo garastāvokli, mazina stresu, paaugstina koncentrēšanās spējas, vairo enerģiju, uzlabo miegu, palīdz veidot pareizu stāju, stiprina kaulus un muskuļus, attīsta un uzlabo līdzsvaru un kustību koordināciju.

 

Speciālistu un tuvinieku atbalsts

 

Lai ilgtermiņā saglabātu rezultātu pēc bariatriskās operācijas, ļoti svarīgs ir tuvinieku un speciālistu atbalsts. Pacienti ir ļoti dažādi. Ir cilvēki ar stipru gribasspēku un viņi ievēro ārstu norādījumus, bet ir arī tādi, kuri reizēm atgriežas pie sliktajiem ieradumiem, piemēram, ātrajām uzkodām.

 

Līdzcilvēku atbalsts ir ļoti svarīgs gan pēcoperācijas posmā, gan arī vēlāk. Tieši tuvinieki ir tie, kuri visātrāk var pamanīt garastāvokļa un uzvedības izmaiņas. Dzīves līdzgaitnieki arī paši būs ieguvēji, ja kopā ar savu ģimenes locekli, kuram veikta bariatriskā operācija, ievēros veselīga uztura pamatprincipus vai piekops aktīvu dzīvesveidu.

 

Pirms operācijas tiek novērtēts pacienta psiholoģiskais stāvoklis. Tāpat jau pirms operācijas tiek sniegtas konsultācijas par uzturu un pašam pacientam ir jāsāk ievērot noteikta diēta, lai sagatavotos operācijai un pēcoperācijas periodam.

 

Katrs cilvēks ir unikāls un rezultāti pēc operācijas var atšķirties. Ir pacienti, kuriem liekais svars sāk strauji samazināties, bet mēdz būt arī citādi – svars nekrītas. Tāpēc vajag sadarboties ar uztura speciālistiem, kuri novērtēs veselības stāvokli un sniegs ieteikumus labāka rezultāta sasniegšanai.

 

Pēc bariatriskās operācijas mainās fizioloģiskie procesi. Veselīgā pārtika ir jāpapildina ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, līdz ar to pacienta un ārsta sadarbībai ir liela nozīme.

 

Nereti nepieciešams psiholoģiskais atbalsts. Ir pacienti, kuriem nepatīkamas situācijas izsauc dusmas, bailes, skumjas, apjukumu, kas smagākos gadījumos var novest pie depresijas. Tāpēc svarīgi laikus meklēt palīdzību pie psihologa vai psihoterapeita. 

 

Kur meklēt profesionāļus

 

Klīnikas “Baltijas Ķirurģijas centrs” ārsti sagatavos pacientus, veiks kvalitatīvu bariatrisko operāciju, kā arī sniegs ieteikumus rezultāta saglabāšanai ilgtermiņā.

 

Pacienti konsultācijas var saņemt Rīgā, Gardenes ielā 13 (Āgenskalna rajons) un Kr. Valdemāra ielā 62 (“Alojas biroju” ēkā). Bariatriskās operācijas tiek veiktas Jūrmalas slimnīcas telpās (Vienības prospekts 19/21).

 

Sāciet izmainīt savu dzīvi jau šodien!